BMS.3200.IR
10' SLIDING PANEL SAW - DADO EDITION
5HP 1 Phase or 3 Phase
FULL SIZE
DADO BLADE COMPATIBLE
BMS.3200 10' Sliding Panel Saw Dado Edition Maksiwa
top full size sliding panel saw in its price range.
Available in both 1 Phase and 3 Phase 220V configurations, the BMS.3200.IR adapts perfectly to any professional workshop.
PRECISION, POWER, AND DADO PERFORMANCE IN ONE MACHINE
BMS.3200 Foot Print Maksiwa
WHY CHOOSE BMS.3200.IR?
VIDEO
INSTALLATION
2 YEAR
EXTENDED WARRANTY
US BASED
TECH SUPPORT
REAL REVIEWS. REAL RESULTS
BMS.3200.IR - MACHINE SPECIFICATIONS
Technical InformationBMS.3200.IR
Electrical Specs1 Phase 220V 22 Amp 60 Hz
3 Phase 220V 11 Amp 60 Hz
Main Motor5 HP 4000 RPM 3.7Kw
Max Blade Max Diameter12" | 305mm
Main Blade Arbor1-3/16" | 30mm
Main Blade Max Cutting Height at 90°3-1/2 " | 90mm
Main Blade Max Cutting Height at 45°2-1/8" | 53mm
Dado Width Capacity1-1/4”
Max Dado Blade Diameter8"
Dado Blade Arbor1-3/16" | 30mm
Scoring Motor1 HP 8000 RPM .74Kw
Scoring Blade4-3/4" | 120mm
Scoring Blade Arbor25/32" | 20mm
Scoring Blade Type Conical
Max Crosscut Capacity 51" | 1300mm
Max Ripping Capacity 126" | 3200mm
Crosscut Fence CapacityClosed: 74-3/4" | Open: 108"
Machine Dimension126" x 137" x 52"
Cast Iron Table Dimension31-1/2" x 21" x 34-3/4"
Sliding Table Dimension126" x 14-3/4"
Sliding Table MechanismRoller Bearings
Dust Collection Port (2)4"
Minimum Dust Collection Requirements1000 CFM
Weight1329 lbs
Warranty2 Years
Compare our SLIDERS PANEL SAW
BMS.1600.IR
  • 5' Sliding Panel Saw
  • 5 HP 1 Phase
  • Dado Stack Capabilities
  • CNC Rip Fence
  • Digital Crosscut Fence Readout
  • Digital Rip Fence Readout
  • Rip Fence Micro Adj.
  • Eye Level Control Panel
  • Digital Angle Display
  • Motorized Blade Position
  • Cuts Up to 10' Sheet
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade
  • 3/4" Scoring Blade
  • Dual Blade Covers
  • Integrated Dust Collection
  • Roller Bearings
BMT.3200.IR
  • 10' Sliding Panel Saw
  • 5 HP 1 Phase
  • Dado Stack Capabilities
  • CNC Rip Fence
  • Digital Rip Fence Readout
  • Rip Fence Micro Adj.
  • Eye Level Control Panel
  • Digital Angle Display
  • Motorized Blade Position
  • Cuts Up to 10' Sheet
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade
  • 3/4" Scoring Blade
  • Dual Blade Covers
  • Integrated Dust Collection
  • Roller Bearings
BMP.3200.IR
  • 10' Sliding Panel Saw
  • 7.5 HP 3 Phase
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade
  • Ball Bearings
BMD.3200.IR
  • 10 HP 3 Phase
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade