BMP.3200.IR
10' Platinum Sliding Panel Saw
DIGITAL RIP FENCE READOUT
7.5HP 3 Phase
EYE-LEVEL CONTROL PANEL
BMP.3200 10' Sliding Panel Saw Maksiwa
Platinum sliding panel saw with digital rip fence accuracy.
Equipped with a 7.5HP main motor and ¾ HP scoring motor 3 Phase, it handles panels up to 10’ long with ease. The 126” anodized aluminum sliding table runs on precision linear guide rails, providing ultra-smooth movement for effortless panel handling. The European-style 51” rip fence features a digital readout with micro adjustment, allowing fine-tuning and secure locking for accurate cuts every time.
CONTROL AT YOUR EYE LEVEL FOR PRECISION AND COMFORT
BMP.3200 Foot Print Maksiwa
WHY CHOOSE BMP.3200.IR?
VIDEO
INSTALLATION
2 YEAR
EXTENDED WARRANTY
US BASED
TECH SUPPORT
REAL REVIEWS. REAL RESULTS
bmp.3200.ir - MACHINE SPECIFICATIONS
Technical InformationBMP.3200.IR
Electrical Specs3 Phase 220V 30 Amp 60 Hz
Main Motor7.5 HP 4000 RPM 5.5Kw
Max Blade Diameter14" | 355mm
Main Blade Arbor1-3/16" | 30mm
Main Blade Max Cutting Height at 90°3-1/2" | 90 mm
Main Blade Cutting Height at 45°2-7/16" | 63mm
Scoring Motor3/4 HP 8000 RPM .74Kw
Scoring Blade4-3/4" | 120mm
Scoring Blade Arbor25/32" | 20mm
Scoring Blade Type Conical
Max Crosscut Capacity 51" | 1300mm
Max Ripping Capacity 126" | 3200mm
Crosscut Fence Capacity Closed/OpenClosed: 78" | Open: 120"
Machine Dimension132" x 137" x 75"
Cast Iron Table Dimension35" x 21" x 34"
Sliding Table Dimension126" x 14"
Sliding Table MechanismBall Bearings
Dust Collection Port (2)4"
Minimum Dust Collection Requirements1000 CFM
Weight1250 lbs
Warranty2 Years
Compare our SLIDERS PANEL SAW
BMS.1600.IR
  • 5' Sliding Panel Saw
  • 5 HP 1 Phase
  • Dado Stack Capabilities
  • CNC Rip Fence
  • Digital Crosscut Fence Readout
  • Digital Rip Fence Readout
  • Rip Fence Micro Adj.
  • Eye Level Control Panel
  • Digital Angle Display
  • Motorized Blade Position
  • Cuts Up to 10' Sheet
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade
  • 3/4" Scoring Blade
  • Dual Blade Covers
  • Integrated Dust Collection
  • Roller Bearings
BMS.3200.IR
  • 10' Sliding Panel Saw
  • 5 HP 1 Phase or 3 Phase
  • Dado Stack Capabilities
  • CNC Rip Fence
  • Rip Fence Micro Adj.
  • Digital Angle Display
  • Motorized Blade Position
  • Cuts Up to 10' Sheet
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade
  • 3/4" Scoring Blade
  • Dual Blade Covers
  • Integrated Dust Collection
  • Roller Bearings
BMT.3200.IR
  • 10' Sliding Panel Saw
  • 5 HP 1 Phase
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade
BMD.3200.IR
  • 10 HP 3 Phase
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade