BMD.3200.IR
10' Diamond Sliding Panel Saw
10HP 3 Phase
CNC Rip Fence
SPEED SELECTOR
BMD.3200 10' Sliding Panel Saw Maksiwa
High-performance sliding panel saw with CNC rip fence.
PRECISION AND CONTROL WITH EYE-LEVEL TOUCHSCREEN
BMD.3200 Foot Print Maksiwa
WHY CHOOSE BMD.3200.IR?
VIDEO
INSTALLATION
2 YEAR
EXTENDED WARRANTY
US BASED
TECH SUPPORT
REAL REVIEWS. REAL RESULTS
BMD.3200.IR - MACHINE SPECIFICATIONS
Technical InformationBMD.3200.IR
Electrical Specs3 Phase 220V 40 Amp 60 Hz
Main Motor10 HP 7.3 Kw
Main Blade Speed3,000/4,000/5,000 RPM
Max Blade Diameter14" | 355mm
Main Blade Arbor1-3/16" | 30mm
Main Blade Max Cutting Height at 90°4" | 101 mm
Main Blade Cutting Height at 45°2-3/4" | 70mm
Scoring Motor3/4 HP 8000 RPM .75 kw
Scoring Blade4-3/4" | 120mm
Scoring Blade Arbor25/32" | 20mm
Scoring Blade Type Conical
Max Crosscut Capacity 51" | 1300mm
Max Ripping Capacity 126" | 3200 mm
Crosscut Fence Capacity Closed/OpenClosed: 78" | Open: 120"
Machine Dimension132" x 137" x 75"
Cast Iron Table Dimension35" x 21" x 34"
Sliding Table Dimension126" x 14"
Sliding Table MechanismBall Bearings
Dust Collection Port (2)4"
Minimum Dust Collection Requirements1000 CFM
Weight1546 lbs
Warranty2 Years
Compare our SLIDERS PANEL SAW
BMS.1600.IR
  • 5' Sliding Panel Saw
  • 5 HP 1 Phase
  • Dado Stack Capabilities
  • CNC Rip Fence
  • Digital Crosscut Fence Readout
  • Digital Rip Fence Readout
  • Rip Fence Micro Adj.
  • Eye Level Control Panel
  • Digital Angle Display
  • Motorized Blade Position
  • Cuts Up to 10' Sheet
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade
  • 3/4" Scoring Blade
  • Dual Blade Covers
  • Integrated Dust Collection
  • Roller Bearings
BMS.3200.IR
  • 10' Sliding Panel Saw
  • 5 HP 1 Phase or 3 Phase
  • Dado Stack Capabilities
  • Digital Rip Fence Readout
  • Rip Fence Micro Adj.
  • Eye Level Control Panel
  • Digital Angle Display
  • Motorized Blade Position
  • Cuts Up to 10' Sheet
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade
  • 3/4" Scoring Blade
  • Dual Blade Covers
  • Integrated Dust Collection
  • Roller Bearings
BMT.3200.IR
  • 10' Sliding Panel Saw
  • 5 HP 1 Phase
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade
BMP.3200.IR
  • 7.5 HP 3 Phase
  • 14" Main Blade*
  • 12" Main Blade